W wolnym czasie

Co powinno się sprzątać na jesień?

Jesienne porządkowanie to z pewnością przymusowy zapis w kalendarzu. Porządki to nie wyłącznie metoda na odnowienie otoczenia, lecz również dbanie o świetne samopoczucie. Oczywiście mnóstwo osób nie przepada za sprzątaniem, wszelako naprawdę o wiele przyjemniej jest zasiąść w zaciszu jesienną porą, jeżeli wszystko naokoło lśni.

Warto te tradycyjne porządki wykonywać co roku. Uporządkowany dom będzie odpowiednio przygotowany do zimy, tymczasem my uprościmy sobie późniejsze wysiłki w związku z gorączką wokół świąt. Jak wobec tego zaplanować porządki na jesień? Jak wobec tego zabrać się za sprzątanie jesienne?, ażeby prace przebiegały w miarę przyjemnie i prędko? Jak ruszyć? Oto poradnik dotyczący jesiennych porządków.

Porządki jesienne - okna

Regularne czyszczenie szyb i framug jest nader znaczące. Podczas letnich miesięcy na pewno nazbierało się mnóstwo kurzu. Oprócz tego kiedy jest gorąco, szyby są brudzone przez różnorodne muchy. Zbliżający się chłód bez wątpliwości będzie przeszkadzał w późniejszym starannym umyciu okien. Rozpocznij od stolarki okiennej, a później zastosuj detergentu. Dokładnie wyszoruj wszelkie szczeliny. Jednocześnie zabierz się za pranie firan. Do pralki powinno się wlać wybielacz, żeby odświeżyć biel firan. Nie należy zapominać o wyczyszczeniu parapetów. Jeśli masz dom, to powinieneś przemyśleć sprawę także z myciem elewacji i chodników. Znakomicie się do tego nadają myjki ciśnieniowe. Jeśli nie masz takiego sprzętu zastosuj mopa czy też ostrej drucianej szczotki. Zwróć także uwagę na drzwi frontowe jak również furtkę. Z reguły w szczelinach nagromadza się piasek a także błoto przyniesione wraz z letnim deszczykiem.

Pora na jesienne porządki w pomieszczeniach

W większości wypadków na przełomie sezonów zmieniamy garderobę na bardziej ciepłą. Przyszedł właściwy okres na schowanie lekkich ubrań. Każdego dnia sprzątaj kolejne pomieszczenie. Na koniec zostaw kuchnię i łazienkę. Jeśli masz spiżarnię, wskazane jest do niej zajrzeć, posegregować słoiki oraz zrobić więcej miejsca na przetwory. Nie zapomnij również w sypialniach wytrzepać wszystkich materacy jak również odświeżyć dywanów. W łazience wyczyść dokładnie glazurę. Możesz zrobić to przy użyciu mopa lub szmaty nałożonej na szczotkę. Zwróć uwagę, żeby precyzyjnie doczyścić spoiny. W czasie zimy sporadycznie otwieramy okna, jest bardziej duszno. W łazience panuje wilgotność. Zgromadzony w fugach kurz stanie się pożywką dla bakterii i grzybów. W pomieszczeniach starannie umyj wszystkie lampy. Dla właścicieli mebli ogrodowych to także termin na umycie oraz zabezpieczenie foteli i kanap. Jeśli dokładniej zadbamy o meble zewnętrzne, tym oszczędniej wkroczymy w kolejny sezon wiosenny. Przeważnie po okresie grillowym także szorujemy staranniej grille i paleniska. Porządkowych zadań jest mnóstwo, jakkolwiek powinno się je po kolei zaplanować i doprowadzić do realizacji. Aby umilić sobie czas porządków jesiennych można słuchać ulubionej muzyki lub audycji, bądź podśpiewywać.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.