Święto św. Walentego, zwane też jako Walentynki, to międzynarodowa uroczystość poświęcona miłości i zmysłowości. Obchodzimy ten dzień 14 lutego każdego roku. W tym czasie wszyscy okazują swoją miłość i uczuciowość w stosunku do swoich bliskich, przede wszystkim wobec swoich ukochanych osób. Obyczaj celebrowania Walentynek zapożycza z historii dawnego Rzymu, gdzie obchodzono festival Lupercali, poświęcony bóstwu miłości i płodności. W okresie średniowiecza 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Współcześnie Dzień Św. Walentego świętowany jest na całym świecie, a zakochani wysyłają sobie na wzajem kartki, bukiety i prezenty, by podkreślić swoją miłość. Koniecznie przeczytaj ten materiał, jeżeli chcesz poznać historię i tradycje powiązane ze świętem św. Walentego.
Co wiemy o św. Walentym?
Historia świętego Walentego jest nieco zawikłana i nie jest do końca jasna. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, św. Walenty był kapłanem i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został uwięziony za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. W ciągu niewoli, Walenty pomagał współwięźniom, jak również cudownie uzdrawiał. Następna legenda podaje, że Walenty był zakochany w córce swojego strażnika, która także była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty słał oblubienicy liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co według niektórych dało rozpoczęcie tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem zbliżona legenda mówi o tym, iż Walenty został uwięziony za nie respektowanie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zabraniał zaślubin każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty podobno dawał ślub w tajemnicy, za co trafił do więzienia. Tam połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika więziennego. Walenty cudownie przywrócił wzrok dziewczynie. W końcu Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a egzekucja nastąpiła 14 lutego. Kościół katolicki przyjął Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty w dzisiejszych czasach jest traktowany jako opiekun zakochanych, lekarzy a także chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.
Zwyczaje związane z Walentynkami
Dzień Św. Walentego to unikalny czas, kiedy ludzie chcą ujawniać swoją miłość względem swoich ukochanych. W tym dniu ludzie wymieniają się prezentami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Wybiera się też na romantyczne kolacje. Z okazji Walentynek najczęściej wręcza się upominki takie jak na przykład czerwone róże, słodycze, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, jak również upominki DYI bądź przedmioty osobiste. Istotne jest to, by prezent był indywidualnie dopasowany do osoby, która go dostaje i wyrażał sympatię. Niektórzy uważają Walentynki jak owoc merketingu , ale dla mnóstwa zakochanych to nader ważny dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. W dodatku to też kapitalna sposobność do przejawiania uczuć nie tylko swojemu partnerowi, lecz także rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to panie obdarowują swoich ukochanych prezentami i kwiatami. U nas coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, że uczucia można świętować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentego to także świętowanie wdzięczności za miłość, jaką dostaje się od bliskich i przyjaciół.