W wolnym czasie

Sierpniowy ogród

Letnie miesiące to najwspanialsza pora roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu czy też wyjechać gdzieś na wczasy. Dla właścicieli ogródków lub działek to wytężony czas pracy. Środek i zakończenie lata to na ogół okres w którym gromadzi się najwięcej plonów. Na krzakach i drzewkach rosną owoce i warzywa. Rosną również bujne kwiaty i pnącza. Co przeważnie pielęgnujemy w naszych ogrodach? Jakie owoce i warzywa w większości wypadków zbieramy pod koniec sierpnia?

Warzywa z ogrodu

Na przełomie lipca i sierpnia w ogrodzie na grządkach zaczynają dojrzewać pierwsze warzywa. Każdy kto uprzednio przygotował rozsadę, teraz może zbierać owoce swojej pracy. Najwcześniej dojrzewa fasolka. Kto miał niewiele miejsca, posadził ją jak pnącze po tyczce. Występują fasolki w róznych kolorach. Posadzone pospołu bardzo pięknie upiększają warzywnik. Połowa lata to ostatni dzwonek, by zasiać fasolę jeszcze raz, przy sprzyjającej aurze jeszcze dojrzeje. Sezon ogórkowy pojawia się już w lipcu. Można je sadzić w szklarni lub w gruncie. Najlepsze są właśnie takie wprost z krzaka, chrupkie i orzeźwiające. Na grządkach dojrzewają też wczesne marchewki i buraki, a cukinie i a także patisony dają najbardziej bogate plony. Tymczasem prawdziwym panem letniego warzywnika jest pomidor. Od połowy wakacji rozpoczyna bogate owoce i pod warunkiem, że aura będzie dalej sprzyjająca może owocować aż przez kilka dobrych tygodni. Pomidor z domowego ogródka ma zapach i smak najlepszy na świecie. Można nawet uprawiać pomidory na balkonie, o ile nie ma się działki, czy ogrodu. Kiedy nadchodzi schyłek lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali tylko te ozdobne, za pomocą których można upiększyć przedogródek lub parapet. Natomiast ten, kto miał sadzonki dyni o grubym, słodkim miąższu, będzie mógł przygotowywać wyborne zupy, ciasta i placki.

W sadzie

Na półmetku lata dojrzewają owoce. Bezsprzecznie sezon na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, lecz za to w ich zastępstwie przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od środka wakacji zbiera się najróżniejsze odmiany śliwek. A Natomiastsmak papierówek, słynnych jabłek z wsiowego ogrodu to wprost niezapomniane doznanie. Na koniec lata warto już przewidywać robienie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy autentyczny zawiesisty sok malinowy stanowi najlepsze lekarstwo na jesienną chandrę. Jedynie warzywa i owoce pochodzące z własnej, ekologicznej uprawy są drogocennym źródłem witamin i mogą oddziaływać zbawiennie na naszą odporność. Ktokolwiek, kto zdoła skorzystać z warzyw i owoców z własnego ogrodu jest prawdziwym szczęściarzem.

Kwietny ogród

W miesiącach letnich kwitnie zawsze najwięcej kolorowych kwiatów. Zaczyna się okazały spektakl barw i zapachów. Rozkwitają róże, następnie dalie, hortensje, słoneczniki. Rośliny jednoroczne właśnie teraz kwitną najobficiej. Na rabatach rośnie mnóstwo astrów i margerytek. Nie powinno się szczędzić miejsca w ogrodzie, jeżeli pragnie się oglądać motyle, słuchać brzęczenia owadów. Ogród obfitujący w wielobarwne rośliny to nie tylko spektakularny krajobraz, lecz także ładny ozdobny akcent w wazonie na stole. Wskazane jest więc przeznaczyć miejsce w ogrodzie na rabaty kwiatowe, które odzwdzieczą się wspaniałym zapachema także przepięknym czarownymwyglądem. Niektóre kwiaty można suszyć. Ze względu na to mogą ozdobić nasz dom także zimą.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.