Wiedza

Zimowa pogoda - jakie zjawiska możesz zaobserwować?

 W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. Zimą masz możliwość zaobserwować wyjątkowo atrakcyjne zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt zmian, jakie zachodzą w atmosferze. Musimy jednak pamiętać, że zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo urokliwe, co groźne. Obserwując zimową naturę należy zachować ostrożność oraz ubrać się stosownie do mroźnych temperatur. My zachęcamy jednak do zimowej wyprawy do lasu. Tu zima odkrywa swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe możesz zobaczyć zimą.

Śnieg, śnieżyca

Opady śniegu to zawsze wyjątkowo wyczekiwany symbol. Śnieg występuje w postaci kryształków lodowych. W powiększeniu taka śniegowa okruszyna jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki lub przeróżne nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg buduje biały płaszcz, w takim przypadku świat jest taki spokojny i czarodziejski. Czasem w zimą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko występuje wtedy kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg leżący na powierzchni. Lecz podczas gdy są opady śniegu oraz wieje porywisty wiatr, wtedy powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są nadzwyczaj intensywne możemy mówić o śnieżycy, a gdy poza tym pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. Podczas tych intensywnych zjawisk, lepiej zostać w w domowym zaciszu. Niemniej aczkolwiek podczas drobnej śnieżycy czy też wkrótce po niej warto wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się bajkowo. Ponadto da się z łatwością dostrzec tropy zwierząt i rozkoszować się głuchą ciszą.

Przymroziło

Kiedy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie tylko zimową porą, ale także po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek łączy się z amplitudą, jaką liczy się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej zera stopni Celsjusza w nocy różnica powinna być dodatnia. To efekt trwającego wciąż ciepła w czasie dnia oraz małych wahań temperatur. W razie gdy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko można określić mrozem. Niewielki, nawet kilkunastostopniowy mróz nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Należy pamiętać jednak o ciepłym ubraniu i posmarowania twarzy kremem. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, przed jakimi z pewnością jednak trzeba się ochraniać. Na tak dużym mrozie nie można zbytnio długo spędzać czasu, bo płuca i oskrzela nie funkcjonują prawidłowo. Mroźne, suche powietrze, jakie gwałtownie i w ogromnej dawce przedostaje się do środka niszczy płuca a także oskrzela. Powstają nieodwracalne zmiany, jakie prowadzą do astmy. Jednakowoż w razie, gdy pojawia mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza wskazane jest odbyć rześki spacer. W trakcie trwania niskich temperatur pojawia się wiele innych rewelacyjnych zjawisk związanych z zamarzaniem wody, rozpoznasz je czytając kolejny rozdział.

Kryształowe opady i osady

Obniżenie temperatur poniżej zera sprzyja tworzeniu się malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na powierzchni, ale także w atmosferze. Powstałe na skutek mrozu przepiękne formy przystrajają krajobraz. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeżeli podłoże uzyska temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to następuje wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron nierzadko mylony jest z szadzią. Szadź jednak tworzy się w chwili dotknięcia zamarzającej kropelki wody z powierzchnią ewentualnie z powstałą uprzednio szadzią. efekcie np. powolnego ściekania takiej zamarzającej wody powstaje masywna pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeśli kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed zupełnym zamarznięciem, to w takim przypadku formuje się gołoledź. Kierowcy nazywają to zjawisko "szklanka", jako że droga oblepiona gołoledzią jest wygładzona i ogromnie śliska. Mimo iż szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, należałoby wybrać się do lasu. Otoczone kryształkami lodu czy szadzią drzewa wyglądają baśniowo. Na nieszczęście taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, więc niejednokrotnie następują złamania gałęzi bądź konarów. Ciężka powłoka szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem tworzy okiść. To gruba i bardzo ciężka czapa leżąca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się czujnie i obchodzić zakątki z wyraźnymi obciążonymi drzewami, żeby złamana gałąź nie spadła nikomu na głowę. Natomiast niesłychanie pięknym zjawiskiem jest pył diamentowy. To rzadkie zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, jakkolwiek niekiedy uda się go uchwycić. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Występuje wtedy efekt przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Powstające słupki lodowe opadają na ziemię lśniąc w promieniach słońca.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.