Wiedza

Sitte.pl wspiera kampanię „przeMoc w rodzinie”

Przemoc w rodzinie. Do niedawna temat, o którym nikt nie chciał głośno mówić. Zgorszenie, brak zrozumienia, samolubstwo bądź rozumowanie schematami. Lepiej jest zamknąć oczy na istniejące problemy, zwłaszcza, kiedy wydaje się, że nas nie dotyczą. Przemoc w rodzinie jest tematem ogólnospołecznym. Jej przyczyny są głęboko zakorzenione w często związanych ze sobą czynnikach ekonomicznych, psychologicznych, lub kulturowych. Bagatelizowanie przemocy w rodzinie, niedostatek czynnego poparcia ze strony społeczeństwa powoduje, że problem stale się intensyfikuje i wywołuje nieodwracalne szkody.To dlatego Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Pro Civium” przystąpiło do projektu „przeMoc w rodzinie”, która nie tylko kieruje uwagę na istnienie problemu przemocy w rodzinie, ale przede wszystkim wskazuje drogę poszukiwania pomocy dla rodzin których dotyka przemoc.

Akcja „przeMoc w rodzinie” ma swój oznaka w szczególności w spotach telewizyjnych emitowanych w TVN. Dodatkowo uruchomiony został specjalny numer infolinii „TeleWsparcie” pod numerem 800 201 211 a także czat online czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 - 18.00. Bezpłatnej pomocy i porady osobom poszkodowanym udostępniają prawnicy, psycholodzy, pedagodzy i doradcy zawodowi. Można dodatkowo zgłosić się po pomoc specjalisty wypełniając formularz na stronie: pomocpostpenitencjarna.pl

Projekt „przeMoc w rodzinie” kierowany jest głównie do osób dotkniętych problemem przemocy w rodzinie. Ale ma on również za zadanie uwrażliwić społeczność na to destrukcyjne zjawisko i rozpowszechnić rozpoznawalność międzynarodowego sygnału ręką „Pomóż mi”, który jest potajemnym sygnałem ze strony ofiary przemocy. Ten gest to niejednokrotnie jedyny sposób wzywania o pomoc, jaki ofiara przemocy ogólnie może przekazać. Osoba, która jest świadkiem znaku „Pomóż mi” powinna w sposób potajemny przede wszystkim dla sprawcy przemocy, poinformować policję o tym zdarzeniu. Prędka i zdecydowana odzew może ocalić komuś zdrowie lub nawet życie. „Dowiedz się, działaj” głosi slogan projektu „przeMoc w rodzinie”. Sitte.pl jako partner projektu udziela pełnego wsparcia kampanii od strony technicznej i bierze aktywny udział w propagowaniu tej inicjatywy.