Turystyka

Bagaż podręczny - jak się spakować?

Gdy zbliżają się wakacje zwykle opanowuje nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy przewidzieć wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy eksplorujemy mapy i katalogi biur podróży. Lecz kiedy już zdołamy wybrać ciekawe miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. W szczególności dla tych, którzy ruszają po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego to nie byle jakie wyzwanie. Na dodatek wskazane jest wspomnieć, że linie lotnicze posiadają swoje wewnętrzne regulaminy, które czasem się od siebie różnią. Jeżeli zatem niedługo wylatujesz na wczasy, skorzystaj z naszego poradnika, radzimy, jak należycie spakować bagaż podręczny do samolotu.

Parametry bagażu podręcznego

Należy wspomnieć turysta może wziąć dwa typy bagażu. Jest to bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wielkość też definiuje regulamin linii lotniczej. W tym poradniku zajmiemy się bagażem podręcznym. Bywa, że wyruszamy tylko na na weekend i nie musimy dużej walizki.U wielu przewoźników wyznaczony jest jeden limit rozmiarów bagażu podręcznego. Przeważnie walizka lub torba podręczna musi ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Dopuszcza się ciężar bagażu do 8 kg. Wskazane jest zwrócić uwagę również na fakt, czy linia lotnicza, z jakiej lecimy uwzględnia bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 musi być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Natomiast z pewnością u wszystkich przewoźników wolno na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Analogiczna reguła dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Załoga samolotu umiejscawia sprzęt rehabilitacyjny w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny należy przestrzegać reguł odnośnie parametrów, ponieważ w sytuacji ich przekroczenia, musimy się spodziewać dodatkowych opłat. Nieraz nasz nadmiernie duży bagaż podręczny może być uznany za bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.

Co można mieć w walizce podręcznej?

Wszystkie produkty, jakie pakujemy do bagażu podręcznego powinny uwzględniać ustalone limity ilościowe i jakościowe. Pakujemy te przedmioty, jakie są niezbędne na czas lotu. masz możliwość zapakowania: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów pozostałych, leki, kosmetyki pakowane w butelkach po 100 ml, żywność, ubrania, mały sprzęt medyczny. Produkty płynne powinno się spakować do transparentnej torebki o pojemności nie większej niż 1 l. Na ogół ograniczenia ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Oprócz tego możesz zabrać to, co kupiłeś w sklepie duty free na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zabraniają zabierania na pokład: przedmiotów łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub toksycznych, części samochodowych, przedmiotów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Jak ułożyć rzeczy w bagażu podręcznym?

Niezwykle ważne jest, jak poukładasz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na samym dole włóż odzież i to, czego będziesz potrzebował najmniej. Kapitalnym patentem jest zwijanie rzeczy w rolki i ściąganie ich gumką. Zyskuje się dodatkowe miejsce i równocześnie blokuje się przesuwanie przedmiotów w całym bagażu. W środku możesz ulokować wszelkie kosmetyki i przedmioty płynne. Na wierzch zawsze wkładaj przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), leki i to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: sprzęt medyczny, żywność, słuchawki, książkę. Wskazane jest też na samym wierzchu ułożyć cienką bluzę, przyda się kiedy temperatura w samolocie gwałtownie się obniży, a dodatkowo tkanina zabezpieczy przed zniszczeniem cenne przedmioty.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić regulacje linii lotniczych. Pojawiające się dosyć często różnice w statutach mogą niemało namotać i sprawić problemy przy odprawie. Wskazane jest również zważyć spakowany bagaż, aby nic cię nie zaskoczyło podczas boardingu.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.