Kultura

Klejnoty angielskich monarchów

Drogocenna kolekcja cennych przedmiotów od setek lat jest złączona z monarchią.Insygnia potęgi w każdym królestwie stanowić miały o przepychu oraz bogactwie w państwie. Ale to nie wyłącznie fundamentalne insygnia monarchii są najbardziej kosztowne.

Władcy zawsze kochali bogactwo i nosili ładną biżuterią. Zwłaszcza monarchia brytyjska, która do dziś trwa nagromadziła wielkie kolekcje drogocennych i unikatowych kosztowności. Ostatnimi czasy dość wiele mówi się o biżuterii angielskiej familii w temacie spadku zmarłej ostatnimi czasy Elżbiety II. Bez liku drogocennych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest cedowane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Są także fenomenalne klejnoty pozyskiwane osobiście przez monarchów, w tym oczywiście przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoim zamiłowaniem do drogocennej biżuterii. Co zatem z bezsprzecznie znajduje się w skarbcu Royal Family? Jakie klejnoty przykuły specjalną uwagę środowisk dziennikarskich?

Niewątpliwie, zbiór królowej Elżbiety II była gigantyczna. Władczyni multum kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Uwielbiała broszki, w Skarbcu istnieje gigantyczny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju królowej. Jej prawdopodobnie najbardziej popularną nieoficjalną biżuterią był naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej ceremonialnych dyplomatycznych spotkań. Ale prawdopodobnienajbardziej unikalną biżuterię tworzą tiary. To klejnoty, jakie mamy możliwość oglądać tylko podczas najistotniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich wysublimowanych i eleganckich kobiet należących do rodziny królewskiej. Sporo z tych najkosztopwniejszych była własnością do królowej, bez wątpienia zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, że tiary to kosztowny dodatek w biżuterii, który był nadzwyczaj chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej na potrzeby innych dam. Pośród tych kosztownych klejnotów warto wspomnieć tiarę Cartier Halo, ukształtowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Przecudowna diamentowa tiara Diamond Bandeau stworzona w stylu Art Deco została wypożyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ulubioną natomiast tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc diadem potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zdaje się najbardziej rozpoznawalna tiara, dlatego że można ją zobaczyć na angielskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada również ciekawą historię, zakładana przez niemało dam z rodziny królewskiej, w tym też księżnej Diany. Natomiast unikalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była demonstrowana, jednak kiedy zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska rubinowa tiara została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. niejednokrotnie pokazuje wielką tiarę Delhi Durbar, skonstruowaną ze złota i platyny. Okazała ozdoba zawiera liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną ozdobą królowej Marii z Teck, Tiarę wykonano z licznych diamentów i szafirów, współcześnie ma status tiary nienoszonej. Analogicznie jak cudna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, wykreowana z z około sześciuset siedemdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być jedynie noszony przez królowe. Od czasu jej zaistnienia nosiły go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Oczywiście podstawowymi klejnotami Royal Family są symbole zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. To historycznie najstarszy i najbardziej cenny pełny zestaw regialiów na świecie. Zasadniczym składnikiem jest korona św. Edwarda, udekorowana diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan ważący 530 karatów osadzony w berle monarchy. Na insygniach znalazły się także herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się wyłącznie podczas koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach pojawia się już delikatna korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od 1831 r szykuje się odrębną koronę. Do zespołu królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się też przedmiotów. Wśród nich można wymienić między innymi pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, akcesoria i pozostałe przedmioty związane z przeróżnymi uryczostościami królewskimi. Prawie wszystkie klejnoty królewskie można codziennie podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.