W wolnym czasie

Odkryj urok miejskich parków

Wszyscy rezydenci wielkich miast fenomenalnie znają to wrażenie, kiedy pragniemy sekundy odpoczynku od miejskiego szumu i tęsknimy za kontaktem z naturą. Na szczęście, w Polsce znajduje się co niemiara ładnych skwerów i zieleńców, które proponują ucieczkę od betonowej dżungli i umożliwiają spokój w pobliżu natury. W niniejszym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i odszukamy ich cudne miejskie oazy.

Lublin, sławny jako "miasto ogrodów", oferuje krocie czarownych przestrzeni do relaksu. Jednym z najpopularniejszych parków jest Park Saski, który rozciąga się na ponad 40 hektarach. Istnieje w tym miejscu tajemniczy staw, barwne krzewy i przestronne gazony, gdzie wolno urządzić piknik czy też ot tak spocząć na łonie przyrody. Ogród Saski również jest sławny z racji rozmaitości roślin, fontann i tarasów widokowych.

Stolica Polski ma do zaoferowania sporo okazałych zieleńców, z których najbardziej słynny to Łazienki Królewskie. To zakątek, gdzie przyroda i architektura zbliżają się w harmonii. W samym sercu parku mieści się Pałac na Wyspie, kultowy budynek z ślicznym ogrodem dookoła niego. Spacerując po Łazienkach, można natknąć się pawie, podziwiać malownicze alejki i radować się widokiem na stawy i mostki. To fenomenalne miejsce na romantyczny spacer, lub też piknik wśród zieleni.

Główne Miasto Wielkopolski jest sławny z Parku Cytadela, który jest perfekcyjnym skwerem na ukojenie i medytację. Mieści się tam stary bastion, tereny zielone, oraz staw, który przyciąga mnogie ptactwo. Park Cytadela jest ulubionym zakątkiem zakochanych par, biegaczy i cyklistów. Poza tym, można w tym miejscu dodatkowo odwiedzać Palmiarnię, gdzie znajduje się wiele egzotycznych roślin, tworząc równikowy nastrój.

Kraków, jedno z najcudowniejszych miast w Polsce, proponuje wiele czarujących skwerów. Pośród nich pożądane byłoby wzmiankować o Plantach, które wyznaczają zieloną aleję okalającą Stare Miasto. To perfekcyjne miejsce na spacery, odetchnięcie na ławeczce, lub też poczęstunek w pobliżu drzew. Innym godnym polecenia miejscem jest Park Jordana, na którym rozpościerają się zbiorniki wodne, fontanny, altany i liczne rzeźby, budując atmosferę rustykalnego skweru.

Miejskie parki są niezastąpionym elementem życia miejskiego. Zapewniają nam opcję oderwania się od powszedniości i zagłębienia się w naturze. Niezależnie, czy jesteś mieszkańcem Lublina, stolicy, Poznania, czy Krakowa, bez wątpienia wynajdziesz cudowne parki i ogrody miejskie, które zagwarantują Ci doskonałe chwile relaksu i odprężenia. Wskazane jest użytkować tych lokalizacji, ażeby podtrzymać balans pomiędzy miejskim stylem życia, a potrzebą kontaktu z naturą.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.