Zdrowie i uroda

Pranie poduszek i kołder

Nikogo niewątpliwie nie należy przekonywać, że przyjemnie jest kłaść się do spania w czyściutkiej i pachnącej pościeli. Nie jest to wyłącznie dbanie o wrażenia estetyczne, gdyż szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednak wspomnąć, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Identycznie ważne jest zadbanie o kołdry oraz poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie nastręcza jakiś komplikacji, o tyle solidne upranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to w jaki sposób i jak często?

Czemu powinno się prać kołdry i poduszki?

Dla utrzymania higieny, zdrowia i komfortu snu bezwyjątkowo należy prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, czyli kołdry i poduszki. Wyniki przeprowadzonych badań wiele lat temu już dostarczyły dowodów na to, że w pościeli magazynują się roztocza i bakterie. Pojawiają się one naturalnie w następstwie zbierania się kurzu i brudu, ale także pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, pot, wydzieliny, włosy - to wszystko zostaje w naszym łóżku i stanowi wyśmienitą pożywkę dla wszelakiego rodzaju drobnoustrojów.Z tej przyczyny tak istotne jest, aby często prać i w miarę możności odkażać nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w odpowiednich detergentach i w programie o właściwiej temperaturze pozwoli nam wyeliminować znaczącą część grzybów, mikrobów, bądź pasożytów. Dodatkowa dezynfekcja zaś umożliwi zdrowy sen, będziem mieć wpływ na ograniczenie trądziku, różnego rodzaju alergii, czy astmy. Na pewno także czyste kołdry i poduszki pomogą ustrzec się od zapalenia zatok i rozwinięcie się innych stanów zapalnych.

Jak pierzemy poduszki i kołdry?

Na ogół nasze wahanie w sprawie prania kołder i poduszek dotyczy problemu detergentów, stosowniej pralki i programu. Obawiamy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra ulegnie zniszczeniu, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a tym samym nasza kołdra straci całkowicie swoje własności izolacyjne, przestanie być delikatna i wygodna. Jednak poduszki i kołdry należy prać, a osoby które cierpią na alergie powinny bezwyjątkowo czynić to znacznie częściej. By zapobiec narastaniu objawów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub bądź świądu, alergicy winni prać poduszki i kołdry przynajmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe starczy, że upiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Należałoby też nadmienić, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, jak również w trakcie i po chorobie użytkownika.

By zachować, nawet lepiej przedłużyć właściwości użytkowe poduszek i kołder trzeba je prać ustawicznie w właściwy sposób. dobrze jest wykorzystać do tego dużą pralkę, aby nie rolować kołdry, bądź poduszki. Warto jest także skorzystać z suszarki bębnowej, aby wypełnienie mogło prędko wrócić do swojej puchatej formy i nie zostawał skondensowany i nieforemny. Jednakże większość z nas nie dysponuje adekwatnymi urządzeniami w domu, zatem w przypadku konieczności wyprania kołder i poduszek wyjątkowym wsparciem będzie ekspresowa pralnia samoobsługowa. W pralni Speed Queen można korzystać z nadzwyczaj pojemnych pralek (od 7 do 20 kg), które bez problemu zmieszczą kołdry i poduszki. Starczy, że zapakuje się do jednej takiej pralki cały komplet pościeli z wypełnieniem, włączy dedykowany program, a maszyna dopasuje odpowiednią ilość hipoalergicznego detergentu i w niedługim czasie gruntownie wypierze całe pranie. Prócz tego w toku prania, tuż przed płukaniem, zwalniany jest środek odkażający, który całkowicie zdezynfekuje poduszki i kołdry. Nasza pościel pozostanie higienicznie czysta. Na ostatek wskazane jest skorzystać z wielkiej suszarki bębnowej, za pomocą której po kwadransie możemy zabrać do domu aromatyczną, suchą i miękką pościel. Bez wątpliwości korzystanie z maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o schludność kołder i poduszek, ich kompletną dezynfekcję bez wystawiania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.