Zdrowie i uroda

Wiosna - trudny okres dla osób z alergią

Gdy dni stają się dłuższe, a słońce trochę przybliża się do Ziemi zaczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

W rzeczy samej ciepłe promienie słoneczne niezmiernie nas cieszą, ale niestety nie dla każdego jest to całkowicie błogi okres. Dla uczuleniowców wespół z wczesnym początkiem wiosny startuje się uciążliwy i trudny czas pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel czy świąd skóry to podstawowe symptomy, z którymi muszą podołać alergicy. Odpowiedzmy sobie tym samym, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z objawami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Pora na pylenie zaczyna się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima przemija dość łagodnie i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy ukazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże okres pylenia wydatnie się przedłuża i jest o wiele bardziej nieznośny dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo wysokim stopniu uczulają i prowokują alergie. W tym czasie pojawiają się także pyłki innych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Uczuleniowcy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, katar oraz suchy kaszel. W czasie niewiele późniejszym obficie zaczynają pylić jesion i dąb, a momentem szczególnie ciężkim dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Natomiast późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają tak samo silnie, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są określane jako alergeny wziewne, bowiem trafiają do naszego systemu przez drogi oddechowe - przez nos i usta. Naczelne symptomy związane są z uwalnianiem histaminy i reakcją organizmu. pośród konkretnych symptomów można wymienić:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go silny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem oraz świądem powiek, łzawieniem oraz stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób czułych na pyłki w czasie pylenia zachodzi ten uczuleniowy symptom po spożyciu owoców bądź warzyw ( przykładowo przy pyłkach brzozy, respons może pojawić się po spożyciu brzoskwini, orzecha laskowego, jabłka);
- objawy skórne w postaci wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są metody radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się przejawy znamienne dla alergii na pyłki, to znaczy na przykład wzmiankowany wyżej katar sienny, trzeba rzecz jasna skierować się do alergologa. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zlekceważenie objawów doprowadza finalnie do rozwoju astmy. Warto też już na samym początku przeprowadzić skrupulatne testy, które potwierdzą lub wykluczą alergię na konkretną roślinę. Przeprowadzenie panelu badań pozwoli również na zdefiniowanie innych rodzajów alergii przykładowo pokarmowej i na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najmocniej w określonych godzinach o świcie między 5 a 8, po południu między 17 a 19. Trzeba stronić spacerów w tym czasie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w rejonach, w których dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, lub wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy autem;
- wykonuj zaleceń alergologa i przyjmuj zapisane leki.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.