Hobby

Filatelistyczne walory

Podwalina filatelistyki to zbieranie, szukanie, kolekcjonowanie. To, co kolekcjonuje filatelista, nazywa się nazwą walorów filatelistycznych. Skąd nazwa walor? Skutkiem tego, że każdy element zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Paleta walorów filatelistycznych jest bardzo zasobna. Z niektórymi spotkać możemy się prawie codziennie. Będą to tak typowe walory, jak listy, znaczki czy stemple pocztowe. Wiele z tych walorów spotkać możemy bez mała w każdym zbiorze, niektóre – tylko w tych najbardziej wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te zróżnicowane są także odnośnie do ceny: spotykamy i te, które są bardzo tanie, jak i takie, za jakie należy zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory półpocztowe, pocztowe oraz pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy upełnomocnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej albo zewnętrznej służby pocztowej w związku z wysyłaniem listów. Są to zwłaszcza znaczki pocztowe, całostki (czyli karty oraz koperty pocztowe), stemple, nalepki polecenia.Walory półpocztowe to twory, jakie zostały wyprodukowane przez inne instytucje, ale są użytkowane w obrocie pocztowym za akceptacją władz pocztowych. Są to przede wszystkim etykietki na loty specjalne, stemple pomocnicze, całostki z reprintami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z aktywnością poczty, jednak bez jej urzędowego wkładu. Mogą to być projekty znaczków, próby poligraficzne oraz pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zatwierdzić za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu wymaganiom. Nie mogą być pozaginane ani pobrudzone. Trefny walor filatelistyczny nie posiada praktycznie żadnej wartości.

Znaczącym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, a wynika to w zasadzie z roli wykonywanych przez ten urząd. Niegdyś filateliści zbierali praktycznie wszystko, co było w jakiś sposób związane z działalnością poczty w charakterze instytucji zajmującej się dostarczaniem wysyłek. Postępowanie to uległo jednakowoż w ostatnim czasie zmianie, zważywszy na to, iż współcześnie zadania poczty są coraz bardziej rozmaite.

Z online.edu.pl będziesz zawsze na bieżąco, nauka, technologia, ciekawe hobby i wiele innych.