W jaki sposób zaprojektować wiosenne porządki?

Gdy zbliża się wiosna, z dnia na dzień świat staje się bardziej energiczny i kolorowy. Wprawdzie dni są wciąż chłodne, a noc pokrywa ziemię szronem, to mimo to mocne, jaśniejące promienie słońca, nabrzmiałe pąki roślin i głośne klucze powracających żurawi upajają nas wielkim optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa gotowość do metamorfoz, do czynienia. Na wiosnę nagminnie rozpoczynamy nowe diety, modyfikujemy nawyki lub fryzurę. Lecz dla wielu zakończenie zimy to czas na przeprowadzenie wiosennych porządków. Pragniemy skrupulatnie uporządkować i odświeżyć przestrzeń naokoło siebie, porzucić zbytecznych rzeczy, które nagromadziliśmy w minionym czasie a także posegregować garderobę.

Wiosna sprawia, że czujemy się nadzwyczaj zmotywowani do działania, odkrywamy nowe pokłady siły, ale czasem własny gorliwość jest tak wielki, że działamy za bardzo spontanicznie. W takim przypadku nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i powierzchowne. Tym samym tak nadzwyczaj znaczące jest zaplanowanie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zrobić na wstępie, co potrzebuje przeznaczenia większego czasu i zaradności. Rozpocznijmy jednakże od standardowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Jak najbardziej powinniśmy mieć gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do adekwatnych powierzchni, szczególnie jest to ważne, jeżeli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. W rzeczy samej trzeba poczynić zasób płynów i detergentów, przy użyciu których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Pomyśl jednak, czy finalnie nie odpowiedniej bezwarunkowo przerzucić się na eko czyszczenie i nie wybrać np. sody, octu lub preparatów ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy posiadamy rezerwa wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeżeli chcemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy oddać na kwestę.

Porządkowanie zawsze rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem lub szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, zetrzyj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Potem przetrzyj ościeżnice od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest sprzątać na bieżąco, gdyż te dwa pomieszczenia posiadają nader ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Lecz jeżeli dawno nie sprzątałeś czubków szafek kuchennych, nie czyściłeś okapu lub nie szorowałeś fug i kafelków, teraz jest właśnie optymalny na to moment. Płytki najlepiej jest zmywać środkiem z octem, tak aby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je również wewnątrz. Zalegające paprochy, resztki produktów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i wybitnym środowiskiem do namnażania się różnych robaków. Należałoby zatem skrupulatnie porządkować wszystkie zakamarki w szafkach.

W następnej kolejności czas na okna. Zaplanuj sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej poświęcić trochę więcej czasu, by rzetelnie umyć szyby, iżby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień na pół gwizdka poprzecierać okna, zdobędziemy lichy wynik, który świetnie będzie widoczny w promieniach słonecznych. Wespół z myciem okien możemy również zająć się lustrami i innymi powierzchniami szklanymi w domu przykładowo w witrynach. Równocześnie powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, lub rolet oraz o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których bardzo nagromadza się kurz.

Nadszedł pora na segregowanie rzeczy i czyszczenie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania a także buty i zająć się doborem garderoby. Z bezsprzecznie znajdzie się coś, co przestało nam się podobać albo pasować. Nie warto przechowywać w domu nieużywanych ubrań, zepsutej biżuterii, porwanych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosenny czas będzie odpowiednią szansą na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których kluczowym zadaniem jest po prostu leżenie i gromadzenie kurzu. Gdy uprzątniemy całkowicie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że posiadamy ogrom miejsca do tego, żeby pozostałe rzeczy były ułożone równo i przyzwoicie. Prawdopodobnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, trzeba wszelako śmiałości i rozsądku rodzica, aby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom z reguły trudno jest podjąć taką decyzję, wobec tego jeżeli rodzic spostrzeże, że zabawka już utraciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Wolno powiedzieć dziecku, iż powinno się podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich wcale.

Jeżeli jest to realne warto postarać się się w organizery do szafek lub pudełka. Rzeczy posegregowane i zapakowane do poszczególnych pojemników są bezproblemowo przystępne, a równocześnie łatwo jest trzymać w nich porządek.

Na finał czas na podłogi. Jeśli posiadasz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu i wypraniu. Może się tym zająć specjalistyczna firma. Przy myciu podłóg pamiętaj o listwach przypodłogowych, na których również zbiera się kurz. Powinno się także uprzątnąć pod dużymi meblami, trzeba je przestawić, by dobrze wyczyścić z trudem dostępne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki potrzebują niesłychanie dużo czasu oraz wysiłku. Mimo to nie wskazane jest się tym zniechęcać, gdyż kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada rześkie wiosenne powietrze, sprzątanie jest w dużym stopniu przyjemniejsze. Podwaliną dla sukcesu w sprzątaniu jest odpowiedni planner, który będzie zawierał stopniowe etapy porządków. Jeśli zapiszesz sobie po kolei co chcesz zrobić, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Wykreślaj też z listy fragmenty, które już ogarnąłeś. Docenisz wtedy swoją pracę i będziesz mógł uznać się za bohatera wiosennych porządków.